2021. ápr 21.

Tiszások is a Ligetben

írta: Tiszaliget Blog
Tiszások is a Ligetben

Az 1946-ban alapított Tisza Táncegyüttes otthona is a Tiszaliget

210421-tiszatanc.jpgA Tiszaliget egy eldugott kis szegletében található a Tisza Táncegyüttes székháza. A csendes környezet hetente több alkalommal népzenével telik meg. Itt tanulják első tánclépéseiket a Cseperedő csoportban a kisiskolások, itt készülnek a „minősítőre” a „nagy tiszások”, és itt főzik a legfinomabb marhapörköltet a Tiszántúl rangidős táncosai. Az épület több száz táncosnak adott már otthont a próbák, csapat építő bulik alkalmával. A falak között oktatott többek között (a teljeség igénye nélkül) Várhelyi Lajos „Kuka”, Tímár Sándor, Erdélyi Tibor, Mihályi Gábor, Juhász Zsolt, Zsuráfszki Zoltán. Az 1946-ban alapított szolnoki Tisza Táncegyüttes Magyarország legrégebbi, folyamatosan működő néptáncegyüttese. Alapító tagjai a magyar néptáncmozgalom meghatározó egyéniségeivé váltak.

Az együttesben az óvodás korosztálytól a szeniorokig összesen mintegy 150 fő táncol. A szakmai vezetők célja a többgenerációs, immár 7 csoportból álló közösség összetartása és sikeres működtetése. A csoportok nagy számából adódóan a táncosok minden hétköznap délutántól egészen késő estig próbálnak a tiszaligeti székházukban, a Tiszavirág híd mögötti üdülőterületen. Az épület bejárata melletti falon az együttes logója látható.

Az óvodás és kisiskolás gyermekek számára a néptánc és hagyományőrzés szépségeinek korai megismerésére adnak lehetőséget a foglalkozások. Az együttes legaktívabb csapata a felnőtt formáció. A táncosok aktív pályafutásuk befejezése után csatlakozhatnak Tiszántúl csapatába, ahol a táncos előképzettséggel rendelkező középkorosztály képviselteti magát. Működik tehetséges ifjúsági csoport, őket a felnőtt csoportban várható nagyobb terhelésre készítik fel. Megalakult az Alcsi formáció is: ők lelkes, táncos előképzettséggel nem rendelkező felnőttek.

Kiemelt cél a létszám megtartása, további bővítse. A tagfelvételt folyamatos!

Támogatják a Szolnokon és környékén néptáncoktatással foglalkozó művészeti csoportokat szakmai továbbképzések szervezésével, néprajzi archívumuk rendelkezésre bocsájtásával, viseletek kölcsönzésével, oktatói segítségnyújtással. Az együttes szoros kapcsolatot tart fenn határon innen és túl magyar együttesekkel, településekkel.

A Tisza Táncegyüttes a Szolnoki Országos Néptáncfesztivál szakmai szervezője, valamint a Várhelyi Lajos (Kuka) Gyermekek és Ifjúsági Néptáncverseny és Élménynap fő szervezője.

Rendszeresen adnak műsorokat városi és megyei civilszervezetek, vállalkozások rendezvényein; állandó szereplői az állami vagy önkormányzati eseményeknek. Természetesen nyitottak távolabbi helyszíneken való szereplésekre is országhatáron belül és kívül is.

Szólj hozzá

Ma-Liget